Yerba Mate - Vägi tassis!

Mate tee on Argentiinas, Paraguays, Brasiilias, Boliivias, Peruus ja Tšiilis igapäevane armastatud traditsioon ja rahvusjook. Argentiinas tarvitavad matet statistika järgi koguni üle 90% elanikonnast iga päev ja kõikjal leidub sooja veega täidetud konteinereid.

Seda igirohelist suurte vahakarva lehtedega yerba mate puud tutvustasid moodsamale tsivilisatsioonile nendest piirkondadest pärit Guarani indiaanlased. Euroopasse levis aga mate 17. sajandil jesuiidi misjonäride kaudu.


Mate tee avastavad enda jaoks ka järjest suurem hulk inimesi Eestis, kes on kuulnud sellest imetabasest joogis ja selle kummalisest mõjust sõbra või tuttava kaudu.

Tunne, mis saadakse tugevast doosist mate teest on üsna võimas. Juba selle lõhn on lummav lubades midagi väga erilist. Proovijad kinnitavad kui ühest suust, et see toob mingitmoodi vaimse selginemise, see rahustab ja energiseerib samal ajal. See on tõsi, sest mates olevad ained mõjutavad kesknärvisüsteemi tööd. Mate on üks tõeline elutoonik!Suur osa mate tee unikaalsusest moodustab selle traditsionaalne valmistamis- ja serveerimisviis. Seda võib küll juua nagu tavalist puruteed tassist, aga ülim mate kogemus on kindlasti nautida seda calebassist läbi bombilla. Calebassiks kutsutakse ronivast kõrvitstaimest valmistatud anumat ja bombilla, mille peamine eesmärk on mitte lasta teepurul suhu sattuda ühendab endas kõrt ja filtrit. Calebasse täidetakse nii umbes poolenisti teepuruga ja valatakse peale kuum, kuid mitte keev vesi ja juuakse koheselt. Vett võib peale valada ligi 10 korda ilma, et maitse kaoks.

Nii nagu jagatakse rahupiipu sõpruse ja austuse märgiks käest kätte, nii on ka mate puhul olnud see traditsionaalseks kombeks. See on seal otsekui sotsiaalne rituaal, et ühte calebasse’t lastakse ringi käima käest kätte oma sõpradele ja külalistele. Steriilsemas Euroopas kerkib tihti üles hügieeniküsimus. Aga kui sõbralikkus ja viisakus on mängus, siis maksavad need kindlasti rohkem, kui mõni kahjutu pisik.

Mate tee maitset on keeruline võrrelda ühegi teisega. See on kergelt mõru, kuna seal on palju tanniine. Selle eripärase, esmaproovijatele kindlasti ehmatava maitsega aga harjub kiiresti ja kerge sõltuvus, mis võib tekkida, on ainult positiivne!

Eelmine
Matcha - Roheline elujõud!
Järgmine
Vikerhommiku tore kohtumine

Lisa kommentaar

Email again: