ROHELINE TEE

Kõik erinevates piirkondades kasvavad rohelised teed on vägagi erinevad, kuigi teekategooria on sama. Siinkohal tuleb mängu rohelise tee töötlemisprotsessid, piirkond ja kasvatamine. Loe allpool juba lähemalt.
Rohelise tee (lücha/lǜchá) tootmine on eelisõigusega Hiinast pärit (Fujian, Zhejiang ja Anhui maakonnad on suurimad Hiina populaarseimate roheliste teede sünnikohad), kus siiamaani kasutatakse traditsioonilisi esivanemate meetodeid. 8ndal sajandil tõid mungad tee koos zen-budismiga Jaapanisse. Nüüdisajal moodustab rohelise tee tootmine suurema osa Jaapani tee toodangust, kuid tehakse ka mingil määral musta ning oolongi teed. Samuti mitmed teised piirkonnad kasvatavad ning toodavad üsnagi edukalt rohelist teed. Suurepärased näited tulevad meelde Nepaalist, Vietnamist kui ka Indiast. Kõik nad on omavahel vägagi erinevad, kuigi teekategooria on ju justkui üks - roheline tee.


Siinkohal tulebki mängu rohelise tee töötlemisprotsessid ja kasvatamine, mis varieerub vastavalt sellele, millist tüüpi rohelist teed soovitakse saada ning ka piirkonnast. Pinnas annab teelehe maitseprofiilile vägagi palju. Seepärast on nimelt Hiina, Anhui piirkonna tee väga erinev näiteks Jaapani, Miyazaki piirkonna teest - pinnas aka. terroir on niivõrd erinev ja mõjutab teelehe maitset tohutult. Lisaks mõjutab teelehe maitset ka töötlemine ise.


Töötlemine
Lehed korjatakse, viiakse võimalikult kiiresti tagasi tehasesse ja seejärel antakse teele mingil kujul kuumust, et pidurdada oksüdatsiooni. See võib olla näiteks aurutamine (peamiselt Jaapani teede puhul), küpsetamine või eelkõige pannil praadimine ehk wokkimine (peamiselt Hiina ja enamik muid rohelise tee tootmispiirkondi). Hiina rohelised teed on wokkimise tulemusena röstisemad ja pähklisemad. Jaapani omad aga pigem rohusemad ja värskemad. On leitud, et aurutamine säilitab paremini vitamiinide sisaldust, aga ei saaks öelda, et hea Hiina tee nüüd kuidagi Jaapani omadele alla jääks. Pärast kuumutamist tooraine rullitakse/vormitakse käsitsi või mehhaaniliselt enne kuivatamist, kuid märkimisväärselt vähem kui teiste teekategooriate puhul. Mõnikord kuumutatakse/rullitakse mitmeid kordi, kuniks on saavutatud soovitud kuju/värvus. Käsitsi rullimine nõuab täpsust, oskust ja osavaid liigutusi. Igal külal on oma viisid, kuidas vormida lehti ning nende kuju määrab ka maitseomadused – kergelt rullitud leht annab pehmemaid noote, samal ajal kui tihedamini rullitud lehtedest tuleb tugevama kehaga tee. Pärast lõpliku kuju saavutamist läbivad lehed jõulisema dehürdreerimise/kuivatamise, mis on absoluutselt oluline nende säilitamiseks.

Mõju
Rohelise tee tervistavad omadused on põhimõtteliselt lõputud. See pakatab antioksüdantidest, vitamiinidest ja mineraalainetest, mis puhastavad organismi, tugevdavad immuunsussüsteemi, hoiavad hambaid ja igemeid tervetena ning reguleerivad veresuhkru taset. Vähemalt oksüdeeritud teede seas on paljud uuringud järeldanud, et antud tee tüüp on kõige „tervislikum " tee. Kuid mõistet "tervis" tuleb võtta pisut laiemas kontekstis: teepõõsas on üleüldiselt väga tervislik inimestele ja iga teesort kipub olema kasulik omal moel.

Rohelise tee terminid
 • Matcha - int
  ensiivse rohelise värvusega pulbriks jahvatatud tee, mis vajab spetsiaalset ettevalmistust ja pakub täiesti unikaalset maitset ning kogemust. Matcha on ülim roheline tee ja nagu ei ükski teine. Selle kohta saad rohkem lugeda meie teepäevikust SIIT!

 • Shincha – varajane esimene korje, mis läbib üldiselt väga vähe aurutamist

 • Sencha – tõlkes tähendab sencha läbi imbunud/tõmbunud teed. See on tervest lehest tehtud tee, mis arenes välja 18ndal sajandil rohkem igapäevaseks joomiseks, võrreldes traditsioonilise vahustatud teega. Sarnaselt matchale, lehed korjatakse, aurutatakse, rullitakse ja kuivatatakse. Sencha’sid võib kuumutada kauem (fukamushi), mille tulemuseks on tumedamad ja pulbrilised lehed ning tugevam, kuid ühetasandiline maitse. Kui kuumutada lühemalt (asamushi), siis lõpptulemiks on heledamad ja terviklikumad lehed ning kergem, kuid nüansirikkam maitse. Sencha moodustab 80% kogu Jaapani tee tootmisest. Kirglikud joojad nõuaksid avatud paki ära kasutamist paari nädala kuni kuu jooksul, et säilitada tee värskus

 • Gyokuro – üks maailma kõige kallimatest teedest, mis moodustab vaid  0,3% Jaapani tee tootmisest. Kõrge kvaliteediga tee, mida varjutatakse kuni kolm nädalat enne korjet ning kasutatakse sama toorainet nagu matcha valistamiseks

 • Bancha –  teine korje, natuke madalama kvaliteediga suurtest lehtedest, mida nopitakse suvel või sügisel

 • Hojicha – röstitud bancha varte ja lehtedega

 • Kukicha – tehtud sencha või isegi gyokuro vartest

 • Karigane – segu kõrge tasemelisest senchast või gyokuro vartest ja lehtedest

 • Genmaicha – populaarne segu senchast, õhitud pruunist riisist ja/või paisutatud maisist

 • Kabuse sencha/ Kabusecha – varjus kasvanud tee, mis tavaliselt saadakse hooaja esimesest korjest ning varjutatakse enne korjet 8-15 päeva. Varjutamise pikkus erineb vastavalt tootjale
Eelmine
Vikerhommiku tore kohtumine
Järgmine
OOLONG TEE

Lisa kommentaar

Email again: